Benátky? Město plné památek

By in
No comments

Kdysi bylo město obchodní a námořní velmocí, střediskem sklářství a dodnes má historický, kulturní, administrativní a společenský význam. Od roku 1987 jsou Benátky památkou UNESCO. Zde se žije hlavně z turistického ruchu.

Kde začít s prohlídkou? Nejlépe uděláte, když se vydáte na Piazza San Marco. Nejlépe v brzkých dopoledních hodinách, protože kolem poledne jsou dlouhé fronty do zdejších památek.

Zde se nachází 3 stěžejní památky Benátek. Dóžecí palác, Bazilika svatého Marka a Torre dell´Orologio, neboli věž s hodinami, o které říká latinský název:“Počítám pouze šťastné hodiny.“
canale grande

Nejmagičtější projížďka na gondole je Canalem Grande v době, kdy se začne stmívat a všude se rozzáří spousta lamp.

V historickém centru nejezdí žádná auta. Buď budete chodit pěšky, nebo se spolehnete na lodní dopravu po kanálech. Vydáme se na plavbu kanálem Canal Grande.

Zajímavou stavbou je kostel Chiesa degli Scalzi ze 17. století. Kousek od ní leží kostel San Geremia se vzácnými ostatky sv. Lucie. Byla to mučednice ze 4. století.

Určitě vás zaujme přírodovědecké muzeum Fondaco dei Turchi, které od 17. do 19. století bylo centrem tureckých kupců. Kousek od ní stojí budova nouzové obilnice z 15. století. Byla důležitá v období obléhání a hladomorů.
kanál Benátky

Palác Palazzo Vendramin-Calergi, je považován za jeden z nejkrásnějších. Dnes je v něm kasino.  V jednom z bytů v něm žil ve 2 polovině. 19. století skladatel Richard Wagner.

O kousek dál se můžeme pokochat pohledem na paláce Ca´Pesaro, kde se dnes nachází muzeum moderního umění a Ca´d´Oro, kde je muzeum středověkého umění.

Proplujeme pod mostem z 16. století a vjíždíme do starobylého města.

Vlevo za mostem vidíme dvě budovy benátské radnice. Palazzo Loredan a Palazzo Farsetti.

Dalším palácem je Ca´Rezzonico, ve kterém sídlí Muzeum Benátek 18. století.

Dále palác Palazzo Barbaro z 15. století. Zde pobývala spousta slavných osobností. Například malíř Claude Monet, nebo spisovatel Henry James.

Dále vidíme palác Palazzo Barbirigo dnes vlastní sklářská společnost, Palazzo Vernier dei Leoni a Palazzo Dario. Poslední jmenovaný je považován za prokletý. V roce 1479 Marieta spáchala sebevraždu kvůli finančním problémům jejího manžela Vincenza Barbaro, který zemřel. Jejich syn, dle vyprávění, zemřel násilnou smrtí, i když ve skutečnosti zemřel na Krétě.

Vila byla prodána Arbitrovi Abdollovi, který krátce po jejím převzetí skončil bez peněz. Roku 1838 se novým majitelem stal Radon Brown a za pouhé 4 roky se ocitl ve finanční krizi a byl objeven jeho homosexuální vztah. Spáchal zde sebevraždu i se svým partnerem. Roku 1964 tenor Mario del Monaco chtěl nemovitost koupit, ale při cestě do Benátek, kde chtěl dokončit transakci, byl účastníkem vážné dopravní nehody, kdy jeho zdravotní stav ho donutil se koupě vzdát. I další úmrtí „ zapříčinila tato nemovitost“, ale od roku 2006, kdy byla zakoupena naposledy, bylo zřejmě její prokletí zlomeno.

Dovolená vám tu bude utíkat jako voda, že se ani nebude chtít vrátit zpátky domů.

Benátky? Město plné památek
5 (100%)2